مددکار اجتماعی - پزشک و مشاور اجتماع
مددکار اجتماعی - پزشک و مشاور اجتماع

*SOCIAL WORK*

 

MEDIC&COMMUNITY COUNSELOR*

 

مددکار اجتماعی( پزشک و مشاور اجتماع)

 

 

"چراغ من روشنی بخش زندگی دیگران است"

 

این سایت راتقدیم می کنم به دستهای مهربان وقلبهای پرتپش مددکاران اجتماعی که با حضورسبزشان مرحمی هستند بر روی زخم های اجتماع . . .

 

مدیریت وبلاگ: شیوا مرادی

 

کارشناس مددکاری اجتماعی

 

"هرحرفه ای شغل است، ولی هرشغلی حرفه نیست"

 

 

حشیش  (Cannabis)

 

 

اسامی عامیانه : Grass ،Hash ،Dope ،Blow ،Draw Hashish, bang,Joint , Pot , Smoke.

 

شکل ظاهری : به صورت تکه های جامد، از رزین گیاه شاهدانه می باشد، قـهـوه ای و یــا مشکی است. ماده ای است به رنگ سبز تیره و گاهی قهوه ای مایل به سبز شبیه به حنا که از گل, برگ و یا ساقه گیاهی بانام شاهدانه هندی یا کانابیس که در مناطق گرمسیر و قاره ای می روید به دست می آید.

 

نحوه استعمال : بـه صورت دود کردن «همراه با سیگار برگ، چپق و یا قلیان»، پختن آن و مصرف به همراه غذا،  با چای نیز دم می کنند. به صورت سیگار نیز تدخین می‌ شود که به آن "سیگاری" می گویند. حشیش را می‌توان از راه خوراکی یا استنشاقی مصرف نمود. پس از مصرف خوراکی 90 % ماده‌ مؤثر آن جذب شده، و در عرض 2 تا 3 ساعت در پلاسما به حداکثر می‌رسد و پس از 5 ساعت رو به کاهش می‌گذارد. در صورت مصرف استنشاقی 50 درصد ماده مؤثر جذب و وارد خون شده و مقدار آن در پلاسما بعد از 10 دقیقه به حداکثر رسیده و پس از یک ساعت رو به کاهش می‌گذارد و بعد از 24 ساعت 10% تا 20 % ماده استنشاقی به صورت تثبیت شده در ریه باقی می‌ماند. در صورت استفاده وریدی نیمه عمر کوتاه حدود 30 دقیقه دارد. در صورت استنشاق کمتر از 3 میلیگرم حشیش علائم خاصی بروز نخواهد کرد. مقادیر بین 5 تا 20 میلیگرم باعث خوشحالی و نشاط شده و مقادیر بالای 20 میلیگرم سبب بروز حالات شبه توهمی می‌شود.

 

اثرات آنی : از جمله اثرات آنی می توان گفت که حواس شنوایی و بینایی «به خصوص رنگها؛ درک قویتر صدا و موسیقی» قویتر می گردنـد، افزایش اشتهاء، فرد حراف و یا منزوی می گردد، واکنش به محرکها کند می شود، دقیقه ها طولانی شده و زمان دیر می گذرد، اجسام عادی عجیب به نظر می رسند، همچنین می توان به تغییرات رفتاری یا روانی، سرخوشی و خنده خود به خود، اختلال توجه و تمرکز و حافظه و قضاوت، اضطراب و افسردگی، علائم سایکوتیک مثل توهم و هذیان، قرمز شدن چشمها، عدم تعادل حرکتی و افزایش ضربان قلب اشاره کرد. معمولاً فرد پس از مصرف حشیش احساس آرامش و راحتی می کند، قوه درک و احساس او افزایش می یابد، رنگها به نظرش شفاف و روشنتر می آیند، در ادراکات حسی به خصوص بینایی و شنوایی تحریف به وجود می آید، اشتهاء افزایش می یابد «مخصوصاً در مورد غذاهای شیرین».

 

اثرات کوتاه مدت دیگر مصرف حشیش عبارتند از : «خواب آلودگی، قرمز شدن چشمها، افزایش ضربان قلب، خشکی دهان و گلو، گشادی مردمک چشم، مختل شدن قوه حافظه و تمرکز فکری به طور موقت، اختلال در درک زمان و مکان، اضطراب، افسردگی، هیجان، تحریک پذیری، تند مزاجی، بیقراری، پرحرفی، خنده های بی دلیل، احساس طرد شدگی، ترس و وحشت، اختلال در هماهنگی و تعادل در راه رفتن، احتمالاً اوهام که اغلب توأم با حالت پارانویایی به خصوص در مصرف مقدار زیاد آن همراه است».

 

خطرات : بیماری هایی مانند : «برونشیت، آسم، رینوفارنژیت و سینوزیت» در افراد وابسته به حشیش دیده می شود. همچنین به علت کشیدن حشیش زبان کوچک که در انتهای دهان قرار دارد متورم شده و فرد را دچار اختلال تنفسی می نماید که این حالت 12 تا 24 ساعت پس از مصرف ادامه دارد.

 

از خطرات کوتاه مدت می توان به : «احسـاس سـردرگـمـی، اضــطراب، احساس ترس، بد گـمـانـی، تـوانـایـی یادگیری کاهش می یابد و هماهنگی حرکات مختل می شود» اشاره کرد و از خطرات بلند مدت می توان به : «پارانوئید، اسکیزوفرنی، جنون، روانپریشی، افسردگی و اضطــراب، استعمال آن همراه با سیگار سبب آسیب جدی به ریه ها می گردد» اشاره کرد.

 

استفاده پزشکی : در شرق از حشیش برای بیهوش کردن افراد استفاده می شود. حشیش در درمان بی اشتهائی افراد مبتلاء به ایدز، تهوع شدید ناشی از درمان با داروهای شیمی درمانی و درمان میگرن و به عنوان مسکن و ماده رفع بیخوابی که ایجاد آرامش می کند مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین مشتقات آن برای درمان برخی از بیماریها از جمله : «آسم و صرع» مورد استفاده قرار می گیرد، در حال حاضر بیشتر در درمان حالت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی تراپی در درمان سرطان، استفاده می شود.

 

تحمل دارویی : در مورد حشیش پدیده تحمل وجود دارد و گاه پدیده تحمل معکوس نیز دیده می‌شود، یعنی در مصرف ‌کنندگان مزمن حشیش مقادیر بسیار کم نیز موجب بروز علائم می‌شوند.

 

مدت اثر : آثار حشیش بستگی به قدرت و نوع ماده مصرفی، روش و مقدار مصرف، موقعیت و انتظارات فرد مصرف کننده دارد و حدود 30 دقیقه پس از مصرف علائم به اوج خود می‌ رسد. در صورت تدخین، آثار آن فوراً ظاهر شده و 3 تا 4 ساعت باقی می ماند و اگر به صورت خوراکی مصرف شود، آثار آن دیرتر ظاهر می گردد و ممکن است تا 24 ساعت باقی بماند. برخی اثرات حرکتی و شناختی 5 تا 12 ساعت طول می‌ کشد.

 

تأثیرات : تخریب و تضعیف سیستم اعصاب مرکزی و بروز آثار و علائم روحی و روانی در فرد معتاد، کاهش فشار داخل چشم، پرخونی ملتحمه چشم، انواع بیماریهای قلبی، ضعف سلولهای گامت جنسی، خشکی دهان، سرطان ریه، از بین رفتن ژنهای ناقل وراثت، کاهش گلبولهای سفید خون، اختلال در حواس 5 گانه، افسردگی شدید، اظطراب، بیقراری، خواب آلودگی، نارسایی حاد کلیه، انزواطلبی، سوء ظن، فراموشی، اختلال در درک مسافت، سرخوشی و خنده خود به خودی، درک قویتر رنگ- صدا و موسیقی، احساس کند شدن گذر زمان، اختلال حافظه و قضاوت، علائم سایکوتیک مثل توهم و هذیان، عدم تعادل حرکتی، افزایش ضربان قلب از جمله اثراتی است که مصرف حشیش در بدن ایجاد می نماید. اثرات بسته به وضعیت جسمی و سلامت فرد از جمله وزن، اندازه، خلق و خوی فرد، درجه تحمل و . . . فرق می کند.

 

مصرف بیش از اندازه : مصرف زیاد حشیش سبب تنگی مجار ی تنفسی به مدت 6 تا 8 ساعت می شود. حشیش می تواند خطر ابتلاء به سرطان را افزایش دهد و سبب اختلال در ایمنی سلولی گردد. مصرف بیش از اندازه و مکرر حشیش سبب فراموشی، کند ذهنی و کودنی شخص مصرف کننده می شود. مصرف بیش از حد حشیش سبب علائم جسمانی و حالت توهمی می‌شود که با تجویز دیازپام رفع خواهد شد. علائم بالینی ناشی از مصرف حشیش بستگی زیادی به شخصیت، افکار وضعیت روانی افراد دارد.

 

ترک : ترک حشیش گاهی سبب ایجاد حالت تهوع در فرد می شود. نشانه‌ های ناشی از ترک در معتادین محدود به افزایش تحریک ‌پذیری، بیقراری، بیخوابی، بی ‌اشتهائی و تهوع خفیف است و همه این نشانه‌ ها هنگامی بروز می‌ کنند که شخص به طور ناگهانی مصرف مقادیر زیاد حشیش را قطع کند. سندروم ترک حشیش در کسانی دیده می شود که پس از مصرف درازمدت مقادیر زیاد؛ اقدام به قطع ناگهانی مصرف می کنند. این علائم چند ساعت پس از آخرین مصرف شروع می شود و در عرض 8 ساعت به اوج خود می رسد و تا 3 روز باقی می ماند. این علائم عبارتند از : تحریک پذیری، بیقراری و اضطراب، اختلال خواب و بی اشتهائی، تعریق و لرزش، تهوع و استفراغ، دردهای عضلانی، افزایش درجه حرارت بدن، نشانه‌ های ناشی از ترک در معتادین محدود به افزایش تحریک ‌پذیری، بیقراری، بیخوابی، بی ‌اشتهائی و تهوع خفیف است و همه این نشانه‌ ها هنگامی بروز می‌ کنند که شخص به طور ناگهانی مصرف مقادیر زیاد حشیش را قطع کند. سندروم محرومیت در صورت قطع مصرف حشیش به صورت اختلالات رفتاری اضطراب، بی‌اشتهائی، بیخوابی بروز می‌کند. حشیش در متابولیسم اسیدهای ‌نوکلئیک تداخل ایجاد کرده و در متابولیسم گلبول قرمز و لیزوزوم ‌ها  و فونوکسیون غدد جنسی و سلول‌های سرطانی تأثیر می‌گذارد.

 

حشیش چیست ؟ حشیش یا به زبان عامیانه بنگ منشأ اصلی اش از کشور مکزیک است، معمولاً از سرگل، زرین خالص گیاه، جوانه و نهال گیاه شاهدانه به دست می آید. برای تهیه حشیش صمغ حرارت دیده آن را با تنباکوی سیگار مخلوط و مصرف می کنند و دود آن را عمیقاً به شش و ریه خود می فرستند که اصطلاحاً به آن Goint و Stick می گویند. تمام اجزاء این گیاه خاصیت روانگردان دارد که از بین آنها Δ - 9- تتراهیدروکانابینول Tetrahydro cannabinol از همه فراوانتر است. از نظر طبقه بندی فارماکولوژی، تضعیف کننده یا محرک سیستم اعصاب مرکزی است. حشیش صمغ چسبناک از بوته کانابیس  canabis sativa است که معمولاً به صورت تکه های جامد مکعبی شکل فروخته می شود. در ساختمان ترکیبی اش به صورت انواع مختلف از خشک و سخت گرفته تا نرم و شکننده دیده می شود و به صورت خشت پخته می شود. این ماده رایج‌ترین ماده غیرقانونی مورد مصرف در جهان است. قویترین انواع حشیش از سرشاخه‌های گلدار گیاه شاهدانه یا از ترشح رزینی قهوه‌ای رنگ مایل به سیاه که برگه‌ های آن hash  یا hashish نامیده می ‌شود به دست می ‌آید. استعمال طولانی حشیش به لاغری، رنگ پریدگی، ضعف و اختلالات روانی می‌انجامد. چند دقیقه پس از تدخین یا یکی دو ساعت پس از خوردن حشیش مرحله تحریکی آغاز می‌شود که طی آن فرد احساس خوشی و انبساط خاطر می‌کند. تحت تأثیر حشیش کنترل رفتار مختل می‌شود و پرحرفی، قهقهه و حس پرواز در بیمار پیش می‌آید. ادراک فرد از زمان و مکان مختل می‌شود و اختلال‌های حسی نیز پیش می‌آید. شخص دچار توهم و تصورات واهی می‌شود، محیط خود را غیر از آنچه که هست می‌بیند.

 

 THCمخفف Tetra  Hydro  Cannabinol یکی از عناصر فعال شاهدانه است و اثرات شیمیایی آن شباهتهایی به L.S.D. دارد، ترکیب حلال در حشیش است و به طور خالص، یک ترکیب شیمیایی است. تحقیقات نشان می دهد که اثرات سوء مصرف حشیش به خصوص در بین جوانان و بزرگسالان حتمی است. از جمله از دست دادن انگیزه و علایق، آسیب به حافظه و تمرکز فکر، عدم قابلیت رانندگی، کاهش قوای دفاعی بدن در برابر عفونتها و بیماریها، گیجی و سردرگمی، فقدان انرژی و . . . در اثر استفاده مرتب و مداوم حشیش پیش  می آید. همچنین خطر ابتلاء به برونشیت مزمن، سرطان ریه و بیماریهای دستگاه تنفسی در مصرف کنندگان منظم حشیش بیش از دیگر گروههاست. کشیدن سیگار ماری جوآنا وحشیش آسیب شدیدی به دستگاه تنفسی می زند، زیرا تار موجود در آن، دو برابر قویتر از تار موجود در سیگار معمولی است. همچنین عوامل ایجاد کننده سرطان در تار موجود در حشیش خیلی بیشتر از سیگارهای معمولی است.

 

حشیش اثرات تضعیف کننده دارد و باعث تخریب سلولهای عصبی می گردد. فرد معتاد معمولاً تصاویری را می بیند و آدم هایی را در ذهن می پروراند که وجود خارجی ندارند، تمایل به خندیدن و پرگویی دارد، اختلال تفکر، هیجان و تلقین پذیری در شخص مصرف کننده ایجاد می شود. از دیگر اثرات مخرب این دارو بر روی فرد این است که حافظه بسیار نزدیک فرد را مختل می کند و سبب سستی ارتباط او با دیگران می گردد.   

 

 وابستگی جسمی و روانی : مصرف حشیش وابستگی جسمی ایجاد نمی کند و تنها وابستگی روانی این ماده قابل ملاحظه است، بنابراین وابستگی به حشیش، روانی و غیر جسمی است و فرد مصرف کننده احساس ولع شدید برای مصرف (Crraving) دارد.

 

عوارض ناشی از مصرف : مصرف حشیش باعث به هم خوردن شعور فرد می شود و پس کشیدن آن سوءمصرف پیش می آید. از جمله عوارض پس از مصرف حشیش گرایش به سوی مواد خطرناکتر است. «مصرف کنندگان هروئین- تریاک و کوکائین غالباً اعتیاد خود را با حشیش آغاز کرده اند».از دیگر عوارض ناشی از مصرف می توان به : (التهاب و انسداد مزمن مجاری تنفسی، عفونت های ریوی و سرطان ریه، کاهش تعداد فعالیت اسپرم ها در مردان، اختلال در سیکل قاعدگی و ایجاد سیکل های بدون تخمک گذاری در زنان، کاهش وزن، آتروفی مغزی و تشنج، اختلالات روانی شدید و پایدار مانند سایکوزودلیریوم، سندروم بی انگیزگی «مصرف طولانی حشیش سبب بی انگیزگی، نا امیدی،  بی تفاوتی و بی مسئولیتی در قبال امور جاری زندگی فردمی شود» اشاره کرد.

 

عوارض کوتاه ناشی از مصرف : اختلالات حافظه و یادگیری، اختلال در حواس بینایی، شنوایی و لامسه، اختلال در درک زمان و مکان، اختلال در قدرت تجزیه و تحلیل مغز، اختلال تعادل و مهارتها، اختلال خواب و فعالیت جنسی که از چند روز تا چند هفته پس از مصرف از بین می ‌رود.

 

عوارض بلند مدت ناشی از مصرف : آتروفی «تحلیل بافت مغزی»، تشنج، آسیب ژنتیکی که فرزندان فرد را مبتلاء به ناهنجاری های مادرزادی می ‌کنند، اختلال فعالیت ایمنی بدن، تغییر غلظت هورمون های جنسی مردانه و زنانه، اختلالات اضطرابی، توهم، هذیان، دیوانگی، در افراد با زمینه قبلی احتمال رخداد آنها بیشتراست.

 

اشکال رایج دارویی : حشیش به دو شکل عمده وجود دارد :

 

  1. شیره حشیش که از ساقه گیاه شاهدانه به دست می‌آید، قویتر و گران قیمت تر است و در غرب بیشتر مصرف می‌شود.

     

  2. روغن حشیش، روغن غلیظ سبزه تیره یا قهوه ای مایل به قرمز است که از تصفیه حشیش با یک ماده محلل ارگانیک به دست می آید و معمولاً آن را به توتون داخل سیگار مالیده و به صورت دود کردنی مصرف می کنند.

     

مخلوط برگها و گلها ماده مؤثر حشیش برعکس سایر  مواد مخدر دارای مولکول ازت است. مقدار این ماده در برگها 10 % و در شیره حشیش 40 % است و حاصل تقطیر غلیظ شده آن به 70 % می‌رسد.

یکشنبه ۱۳۸٥/۱۱/۱٥ | ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ | شیوا مرادی | نظرات ()

درباره وبلاگ

دڪــتـــر شیــــــــوا مرادے، مددکار اجتماعے و جامعه شناس Email▶ shiva.moradi@gmail.com Instagram▶ @shivamoradi_socialworks Channel Book & video▶ @social_works Channel Voice▶ @socialworks Facebook▶ facebook.com/shivayie
منو وبلاگ
موضوعات وب
 
طراح قالب
امکانات وب