سرکوبگرها ، مسکنها (Sedative Hypnotic)و خواب آورها(Tranquilizers Deprressant)

*SOCIAL WORK*

 

MEDIC&COMMUNITYCOUNSELOR*

 

مددکار اجتماعی( پزشک و مشاور اجتماع)

 

 

"چراغ من روشنی بخش زندگی دیگران است"

 

این سایت راتقدیم می کنم به دستهای مهربان وقلبهای پرتپش مددکاران اجتماعی که با حضورسبزشان مرحمی هستند بر روی زخم های اجتماع . . .

 

مدیریت وبلاگ: شیوا مرادی

 

کارشناس مددکاری اجتماعی

 

"هرحرفه ای شغل است، ولی هرشغلی حرفه نیست"

 

 

 

سرکوبگرها ، مسکنها (Sedative  Hypnotic)و خواب آورها(Tranquilizers Deprressant)  

 

 

اسامی عامیانه : شناخته شده ترین داروهای آرامبخش و مسکن ها عبارتند از :

 

گروه بنزودیازپین‌ها مانند : ترانگویلزرها، اکسازپام، فلورازپام، اگزازپام، لورازپام، روهینپول «فلونیترازپام» (روهیپنول یا فلونیترازپام بانام های خیابانی «روفیس»، «R2»، «ورفنول»، «روج»، «روپ» و «روچیس» معروف است.)، کلونازپام، والیوم «دیازپام» Diazepam ، گلوتیتمید«دوریدن»  Doridene، نوبارن Nubarene ، اکوانیل Equanill ، لیبریوم Librium ، استلیبیوم «کلردیازپوکساید»، ایکونیل، میلتون «میروباماتن»، نمبوتال، تورازین، فلورینال، غبوتال، سکونال، تونیال، کلرال Chloral ، ویرونال Veronal ، بلادون Belladone ، گاما هیدروکسی بوتیریک اسید «GHB» (Gamma Hydroxybutyrate جزء‌ طبیعی از متابولیسم پستانداران می‌باشد و به طور طبیعی در سلولهای بدن انسان وجود دارد. GHB یک نوروترانسمیتر بوده و در بدن به عنوان پیش ساز بکار گرفته می‌شود. GHBبر خلاف خطرات مشخصی که دارد در درمان فارکولپسی «آشفتگی شدید در خواب» بسیار مفید است و زایرم (Xyrem) که نوعی GHB می باشد در ایالات متحده برای مصارف دارویی قانونی است.)، کتامین (Ketamin از کتامین به صورت دارویی بیهوش کننده جهت حیوانات و انسان استفاده می ‌شود.)، گامابوتیرولاکتون (GBL به عنوان یک حلال صنعتی تولید و با نام شیمیایی 3H به فروش می رسد.)، روهیپنول، کلرال هیدرات Chloral Hydrate ، متاکوآلون «ماندراکس» (Methaqualone از جمله اسامی عامیانه متاکوآلون می توان به کوآلود(Quaalude) و Sopor و Ludes اشاره کرد. روش مصرف متاکوآلون به صورت خوراکی است و به سرعت از دستگاه گزارش جذب می‌گردد. دوز خوراکی 100- 75 میلی گرم روزانه است. این دارو در طی سالهای 1960 تا 1970 به عنوان داروی ضد اضطراب و همچنین برای درمان اختلالات خواب استفاده شد. متاکوآلون به وسیله یک محقق هندی بانام M.L.Gujiral در سال 1955 در طی یک برنامه تحقیقاتی ضدمالاریا کشف شد. اقلام دارویی اولیه آن به شکل کپسول‌های خواب آور تحت نامهای تجارتی Renoval و  Melsed  و ترکیب با یک آنتی هیستامین بانام Mandrax به فروش می‌رسید و در سال 1972 این دارو ششمین داروی منتخب آرامبخش آمریکا شناخته شد. نام Quaalude از عبارت quiet interlude به همراه یک “aa” اضافه شده توسط کارخانه سازنده گرفته شده است. متاکوآلون به دلیل کاهش اعمال حرکتی به وال بنگر Wall banger مشهور است.)، دی فنیل هیدرامین Diphenylhydramine، اُکسی کنیتین (Oxycontin مسکن درد می باشد که ماده فعال آن اکسیکدون. به صورت مایع و قرص می باشد)، گلوتتماید Doriden  Glotethmide ، والرین Valerian ، داروهای هیپنوتیک و داروهای نارکوتیک.

 

داروی مسکن Sedative Drugs مانند : سیکلازوکین Cyclazocine، بنزومورفان Benzomorphan ، استامینوفن کدئین، اکسپکتورانت کدئین، استامینوفن، بروفن، هیدرومرفین، اکسیکدون، اُتورفین، دیپرونورفین، پتیدین، دارون «پروپوکسی فن»، سیترات فنتانیل و مپروبامات.

 

 گروه باربیتوراتها (باربیتورات ها عموماً در فروش خیابانی به «باربها» یا «داونرها» معروف هستند و بسیاری از آن ها با رنگی که مشخصه ی آنهاست نام گذاری می شوند مثل : آبیها یا آسمان آبی «آمیتال»، پوست های زرد «نمبیوتال»، شیاطین سرخ «سکونال»، رنگین کمان یا سرخابیها «توینال».)، مانند : فنوباربیتال Phenobarbital ، آمیلوباربیتال Amylobarbital ، توینال «سکوباربیتال»، کوینال باربیتال Quinalbarbital ، تیوپنتال Thiopental ، باتوباربیتال Butobarbital ، پنوت باربیتال Pentobarbital ، اموباربیتال، قرص های دی فنوکسیلات، قرص های ببپریدین «آرتان»، آسپرین، لومینال، بلرکال، اپتالیدون، آمیتال «آمورباربیتال»، میتی پریلون، پلاسیدین، ایبوپروفن، داروهای آنتی هیستامینی «دیفن هیدرامین و هیدروکسی زین».

 

داروهای ضد افسردگی مانند : فنلزین، ترانیل سیپرومین، پروزاک، فنلزین، ترانیل سیپرومین، زولوفت Zoloft ، داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای «کلونیدین- آمی تریپتیلین»، کلوندین (تهوع، استفراغ، اسهال کرامپ ها و تعریق ناشی از ترک اوپیوئیدها را از بین می برد ولی تأثیر ناچیزی در کاهش دردهای عضلانی، بیخوابی و ولع مصرف دارد. موارد منع مصرف کلونیدین شامل : اختلالات حاد یا مزمن قلبی- کلیوی- متابولیک و کاهش فشار خون متوسط یا شدید می باشد.) یک داروی ضدفشار خون است.

 

شکل ظاهری : آرامبخش و مسکن ها به صورت گرد سفید رنگ، قرص، مایع و کپسول می باشند.

 

نحوه استعمال : خوردن، تزریق کردن. 

 

اثرات آنی : جویده جویده حرف زدن، گیجی، رفار مستانه بدون داشتن بوی الکل.

 

خطرات : بر اساس تحقیقات به عمل آمده زنانی که به طور مداوم از داروهای مسکن خصوصاً استامینوفن و بروفن استفاده می ‌کنند، دو برابر افراد معمولی در خطر ابتلاء به فشار خون بالا هستند. داروهای مسکن اعـتــیادآورند و سبب کاهش انرژی، کاهش حافظه، افسردگی و بیخوابی می شوند.

 

استفاده پزشکی : آرامبخشها، مسکن ها و خواب آورها تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی اند و به طور معمول برای ناراحتی های خفیف روانی از جمله عصبانیت، اضطراب، بیخوابی، ضدتشنج، ضد صرع مورد استفاده در موارد بیهوشی و برای شل کردن عضلات به کار می روند. فلونیتر ازپام (از دسته بنزودیازپین‌ها Schedule IV و ماده مخدر خاص میهمانیهاست که بیشتر از طرف مکزیک به آمریکا قاچاق می‌شود این ماده در مشروب فروشی،‌ کلوپهای شبانه و. . . مورد سوء استعمال قرار می‌گیرد. داروهای سد کننده سیستم عصبی خودکار «آتنول یا آلفاα» آدرنرژیک ممکن است اثرات درمانی بنزودیازپین ها را افزایش دهد)در بیش از 70 کشور به فروش می‌رسد و برای درمان کوتاه مدت بیخوابی استفاده می‌شود.

 

مدت اثر : مدت اثر مسکن ها، خواب آورها و آرامبخشها حدوداً 20- 15 ساعت پس از استفاده از راه دهانی شروع شده و 47 ساعت ادامه دارد. البته اثرات خفیف آن تا 12 ساعت پس از استفاده باقی می‌ماند.

 

تأثیرات : آرامبخشها اثر گذاری روی انتقال سیناپسی انجام می دهند. مانع ترشح انتقال دهنده های عصبی تحریکی می شوند و هم باعث ترشح مواد انتقال دهنده منع کننده می گردند. از اضطراب و بیخوابی کاسته و دامنه وسیعی از کارکردهای بدنی را تحت تأثیر قرار می دهند. این آثار عبارتند از : تغییرات رفتاری یا روانی «سرخوشی مختصر، رفتار نامناسب جنسی، پرخاشگری، اختلالات درکی، اختلال در قضاوت»، گیجی و رخوت، خواب آلودگی، شل شدن عضلات و به هم خوردن تعادل.

 

مصرف بیش از اندازه : اثرات مصرف زیاد مسکن ها و سرکوبگرها عبارتند از : تنفس خفیف، مرطوب شدن پوست، گشاد شدن مردمک چشم، نبض ضعیف، ایجاد مسمومیت شدید، بیهوشی(کما) و سرانجام منجر به مرگ می شود.

 

ترک : ترک داروهای مسکن و خواب‌آور دارای علائمی است که این علائم معمولاً روز

/ 1 نظر / 418 بازدید
پویا

سلام به خانم شیوا خسته نباشید در صورتی که مایل به همکاری در موارد بیهوشی و لیست این قرص ها و ... باشید با من فورا تماس بگیرید بابت زحمات شما مبلغی برای شما ارسال میکنیم لطفا جواب فوری بدهید ممنون[گل]