اکستاسی (Ecstasy) و دکس، رقیب اکس

*SOCIAL WORK*

 

MEDIC&COMMUNITYCOUNSELOR*

 

مددکار اجتماعی( پزشک و مشاور اجتماع)

 

 

"چراغ من روشنی بخش زندگی دیگران است"

 

این سایت راتقدیم می کنم به دستهای مهربان وقلبهای پرتپش مددکاران اجتماعی که با حضورسبزشان مرحمی هستند بر روی زخم های اجتماع . . .

 

مدیریت وبلاگ: شیوا مرادی

 

کارشناس مددکاری اجتماعی

 

"هرحرفه ای شغل است، ولی هرشغلی حرفه نیست"

 

 

 

اکستاسی  (Ecstasy)

 

 

اسامی عامیانه : Eccy ،Xtc  ، X Adam ، E-Diamonds ،MitsubishiI ، Lovers ،Clarity. این دارو بانام های اکستازی، اکستاسی، E  ،X  اکس هم معروف است. Mathylene – Dioxymethyl - Amphetamine

 

 شکل ظاهری : در حالت خام این ماده حالت پودر سفید رنگ و کریستالی دارد که بویی مانند کپک دارد. این ماده هر چه ناخالص تر باشد به رنگ قرمز یا قهوه ای نزدیکترمی شود. اما گونه هایی که در بازار یافت می شود معمولاً به صورت قرصهای خوراکی و جویدنی به اشکال و اندازه و رنگهای گوناگون، کپسول، مایع، مواد تدخینی و تزریقی است و معمولاً با نشاسته، پودر تالک، کافئین، آمـفیتـامین و اِفدرین ترکیب می گردد تا مصرف کننده بتواند آن را به سادگی مصرف کند.

 

نحوه استعمال : اکستاسی به صورت خوراکی، دود کردنی، استنشاق و تزریق مورد استفاده قرار می گیرد. در   گونه های اعتیاد پیشرفته به این ماده مشاهده می شود که، مصرف کننده آن را با آب مخلوط کرده محلول به دست آمده را تزریق می کند.

 

اثرات آنی : افزایش دمای بدن، فشار خون بالا و همچنین افزایش فزاینده توان بدنی از آثار آنی مصرف اکستاسی است. از دیگر اثرات آنی که برای مصرف کننده پیش می آید می توان به : «افزایش ضربان قلب، افزایش اعتماد به نفس، احساس تهوع، اضطراب، احـساس صمـیـمیت بـا دیـگران، سـائیدن دنـدانـها بـه یکدیگر، کاهش اشتهاء، تعـریـق، احــساس شدید لذت، گرمی و شادی» اشاره کرد.

 

خطرات : از جمله خطراتی که در پی مصرف اکستاسی برای مصرف کننده پیش می آید گرمازدگی است، به دلیل اینکه از اکستاسی بیشتر در کلوبهای شبانه استفاده می شود و در پـی فـعـالـیــتهای شدیدی مانند رقصیدن، گرمای بدن افزایش می یابد که این مسئله بسیار خطرناک اســت. فرد برای رفع تشنگی مـمـکن اسـت آب فـراوان بـنـوشد کـه ایـن خـود سبب رقیق شدن بیـش از حـد خــون و از مــیان رفتن تعادل سدیم خون شـده و سـبـب تـورم اعـضـای بـدن هـمـچـون مـغز و در نهایت مرگ فرد می شـود. دختران جوان به علت اثرات هورمونهای جنسی زنانه، در صورت مصرف اکستاسی در معرض خطر بیشتری برای ابتلاء به اُفت سدیم خون و به دنبال آن تشنج هستند( میزان بروز SIADH در ارتباط با استروژن خون افزایش می‌یابد). از لحاظ روانی این قرص باعث اعتیاد به آن هم می شود که بسیار خطرناک است. تا حدی که 300 میلیگرم از آن می تواند سبب مرگ یک دختر 15 ساله شود. بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که این دارو اعتیاد آور است، اما میزان خطرات آن به حدی است که حتی اگر به فرض اعتیادآور هم نباشد، نباید آن را مصرف کرد. این خطرات عبارتند از : خطر اول «به دلیل شرایط نامساعد ساخت، اغلب قرص ها تا 40 درصد خالص هستند، بنابراین همواره ریسک وجود ناخالصی در آنها وجود دارد. به خصوص اینکه تولید کنندگان ممکن است برای معتاد کردن افراد ناخالصی هایی مانند : کوکائین، هروئین را به آن اضافه کنند. خطر دوم «مصرف کنندگان این قرص معتقدند که هر چه از مدت زمانی که قرص را مصرف می کنند می گذرد، برای گرفتن نتیجه مشابه باید میزان بیشتری مصرف کنند، بنابراین با گذشت زمان ، میزان مصرف آن بیشتر می شود و خطرات جانبی قرص نیز افزایش پیدا می کند». خطر سوم «تحقیقات نشان داده حدود 90 درصد از افرادی که مصرف می کردند برای از بین بردن دردها و بیماریهای بعدی به مواد مخدری چون هروئین روی آورده اند». خطر چهارم «این نظریه کاملاً غلط است که مصرف کننده می توانداکستاسیرا هر موقع که دلش می خواهد مصرف کند. 67 درصد از افرادی که این قرص را مصرف می کنند پس از مدتی مجبور می شوند طی برنامه منظمی آن را مصرف کنند».

 

استفاده پزشکی : در تاریخ پیدایش قرص اکستاسی آمده است که این قرص در سال 1913 در آلمان و به عنوان کم کننده اشتهاء مورد استفاده قرار گرفت اما به علت اثرات سوء آن به سرعت از رده مصرف دارویی خارج شد. در دهه 1970 این دارو به عنوان دارویی برای نارسائیهای روانی و بیماریهای روحی توسط برخی روانشناسان آمریکایی جهت تسهیل روان درمانی استفاده و تجویز می ‌شد، در حال حاضر این ماده هیچگونه استفاده پزشکی ندارد.

 

تحمل دارویی : مصرف اکستاسی با ایجاد پدیده تحمل همراه است. تحمل زمانی پیش می آید که فرد مجبور است برای به دست آوردن همان اثر مقدار بیشتری از ماده را مصرف نماید.

 

مدت اثر : پس از مصرف اکستاسی اثرات آن پس از 20 تا 90 دقیقه ظاهر می گردد و حدود 2 تا 3 ساعت در یک حد حفظ شده و سپس اُفت می کند و از 3 تا 24 ساعت باقی می ماند.

 

تأ ثیرات : این ماده احساس بسیار مثبتی در فرد ایجاد می‌ کند و حس نزدیکی به دیگران، از بین رفتن اضطراب و ایجاد آرامش فوق العاده را نیز به دنبال دارد. مواد دسته مت آمفتامین ضربان قلب را افزایش داده و فشار خون را بالا می برد، ضمن اینکه مردمک چشم گشاد شده و تنفس افزایش می یابد و ممکن است حمله قلبی اتفاق بیافتد.از نظر روانی مصرف اکستاسی در بسیاری از افراد اعتماد به نفس را افزایش داده و شخص راحت تر با دیگران ارتباط برقرار می کند، به طوری که معاشرتی شدن، بی پروایی در رفتار و گفتار، احساس محبوب بودن و مورد توجه قرار گرفتن، احساس قدرت و نیروی فوق العاده داشتن، بروز رفتارهای هیجانی و تشدید امیال جنسی از آثار روانی مصرف اکستاسی گزارش شده است.همچنین نیاز به غذا خوردن (اختلالات در خوردن (Eeating Nisorder) : علائم اصلی این ناهنجاری اختلال در نحوه خوردن است که شامل انورکسیانروزا  (Anorexia Nervosa) یا بی اشتهایی عصبی «کم شدن وزن، امتناع از خوردن» و بولیمیانروزا یا برداشتهایی عصبی (Bulimia Nervosa) ریزه خواری با تهوع یا بدون آن است.)، نوشیدن وخواب را در فرد مصرف کننده از بین می برد و به فرد تحمل شرکت در میهمانیهای 2 تا 3 روزِ را می ‌دهد. در برخی موارد ایجاد افسردگی بیش از حد به همراه کم آب شدن بدن می کند  Dehydration. از دیگر اثرات این دارو می ‌توان به تهوع،‌ توهم، تب و لرز، ‌تعریق، لرزش اندامها،‌ دردهای عضلانی و تاری دید اشاره نمود. مصرف قرص‌های اکستاسی باعث ایجاد افسردگی خفیف(ختلال افسردگی خفیف(Minor De Pressive Disorder) : اختلال افسردگی کوتاه مدت، عود کنندهRecurrent Brief Depressive Disorder و حالت اندوه قبل از عادت ماهیانه. اختلال افسردگی خفیف، شامل علائم ملایمی است مانند : نگرانی و توجه زیاد به علائم دستگاه خودکار عصبی «مانند لرزش و ضربان قلب». اختلال افسردگی کوتاه مدت عودکننده، شامل بازگشت مکرر حالت افسردگی است که هر بار کمتر از 2 هفته به طول می انجامد «معمولاً 2 تا 3 روز» و هر بار هم با بهبودی کامل همراه است. در حدود 70 درصد موارد، همراه با اعتیاد اختلالهای دیگر روانپزشکی نیز وجود دارد. شایع ترین تشخیصها عبارتند از: افسردگی اساسی، اختلال شخصیت ضد اجتماعی، فوبی، دیس تایمی، اختلال وسواسی- جبری، اختلال پانیک، مانیا، اسکیزوفرنی)، گیجی، اضطراب بیش از حد، بدبینی، جنون گذرا و اختلالات روانی می‌شود. اما افرادی که به دفعات این مواد را مصرف می کنند احساس سوزن سوزن شدن بدن، بیقراری، نا آرامی و اضطراب را توصیف می کنند. 

 

اثرات مثبت : افزایش شدید احساس خوب بودن در فرد، احساس تمایل برای ارتباط بر قرار کردن با دیگران و احساس تعلق و نزدیکی به دیگران، سرخوشی، دست و دلبازی، افزایش هوشیاری و درک موسیقی، افزایش حسهای بویایی و چشایی، احساس تجربیات و حالات روحی جدید در زندگی، احساس روشنایی، تمایل برای آغوش گرفتن و بوسیدن دیگران و به علت افزایش انرژی در افراد مصرف کنندگان تمایل برای فعالیت شدید و رقص های طولانی دارند.

 

اثرات منفی : کاهش اشتهاء، گشاد شدن مردمک های چشم(میدریاز)، «افراد مصرف کننده در محل‌های مصرف مانند پارتی‌ها با وجود کم بودن نور مجبور به استفاده از عینکهای آفتابی در شب هستند که علت آن تحریک‌پذیری با نور است»، حرکات غیرطبیعی چشم (نیستاگموس)، توهم بینایی (هالوسیناسیون)، افزایش ضربان قلب و فشار خون (تاکی‌کاردی و هیپرتانسیون)، تغییر در نظم حفظ دمای بدن، پارگی زبان در اثر فک زدنهای طولانی Trisma ، «در صورت بروز این حالت باید از آمپول دیازپام و یا قرصهای خوراکی آن استفاده کرد، افراد مصرف کننده برای جلوگیری از حالت قفل شدن فک مجبور به مصرف آدامس هستند و تا ساعتها پس از مصرف این حالت فک زدنهای غیر طبیعی موجود است»، لرزیدن، عصبی شدن، عدم تمایل برای استراحت کردن، تمایل شدید برای مصرف مجدد این ماده پس از اُفت تأثیر اولیه، اثرات شدید احساسی، اختلال خواب و کابوسهای شبانه، حملات ناگهانی و اضطراب، وحشت زدگی و حمله کردن Panic Attack، دیوانگی  Psychosis، عدم تمرکز، فراموشی، اختلال در یادگیری Confusion ، افزایش دمای بدن و کاهش آب بدن، اختلال در مکانیسم نعوظ و نرسیدن به اوج لذت جنسی(ارگاسم)، کاهش سدیم خون در اثر مصرف زیاد مایعات (هیپوناترمی)، سرکوب شدید خونسازی مغز استخوان( آنمی آپلاستیک) ،خستگی و افسردگی شدید، صدمه به اعصاب مغزی، بزرگ شدن پستان در آقایان (ژنیکوماستی)، احتباس ادراری Retension ، تخریب عضلات مخطط  (رابدومیولیز) که در نتیجه افزایش دمای بدن رخ می دهد و می تواند به علت رسوب مواد حاصل از مصرف باشد.

 

مصرف بیش از اندازه :استفاده بیش از حد از این دارو موجب ‌فشار خون بالا، ‌بیهوشی، حملات اضطرابی، تشنج و تب و لرز شدید‌ می ‌شود، این حالت به دلیل احتمال اختلال در عملکرد قلب می ‌تواند مرگبار باشد.

 

ترک : مصرف این قرص‌ها سبب ایجاد بیماریهای قلبی، کلیوی و ریوی شده و قطع یکباره آن پس از استفاده طولانی مدت عوارضی همچون ایجاد اضطراب، حالت شک، تردید، پرخوابی، پرخوری، افسردگی شدید، ضعف حافظه و علائم شبیه سرماخوردگی و حتی انکار و اقدام به خودکشی را به همراه می‌آورد.

 

اکستاسی چیست ؟ اکستاسی برای اولین بار توسط پزشکی بانام آلسکاندر شولگین Alexander Shulgin در دهه 60 در یک کارخانه داروسازی بانام مرکMerck تهیه شد و برای برخی از درمانهای خاص بیماران روانی مورد استفاده قرار گرفت. اکستاسی یا داروی طراح ماده ای شیمیایی از متیلن دی اکسی مت آمفتامین Methylene  Dioxy  Methamphetamin است که به مواد مخدر کلوب شبانه Night  Dioxy معروف است و در میهمانی‌های ریو مصرف می ‌شود. اکستاسی یک داروی روانگردان مصنوعی با دو خاصیت تحریکی شبه آمفتامین و توهم‌ زای شبه L.S.D است. اکستاسی هم محرک است و هم توهم زا، با مصرف اکستاسی  انرژی افزایش می یابد و حس خوشی، درک اصوات و رنگها و احساسات شدیدتر می گردد به حالت ایجاد شده از آن  Rollingمی گـویند.این قرص ادر

/ 0 نظر / 485 بازدید