ال . اس . دی (L.S.D) و فن سیکلیدین (PSP)

*SOCIAL WORK*

 

MEDIC&COMMUNITYCOUNSELOR*

 

مددکار اجتماعی( پزشک و مشاور اجتماع)

 

 

"چراغ من روشنی بخش زندگی دیگران است"

 

این سایت راتقدیم می کنم به دستهای مهربان وقلبهای پرتپش مددکاران اجتماعی که با حضورسبزشان مرحمی هستند بر روی زخم های اجتماع . . .

 

مدیریت وبلاگ: شیوا مرادی

 

کارشناس مددکاری اجتماعی

 

"هرحرفه ای شغل است، ولی هرشغلی حرفه نیست"

 

 

ال . اس . دی(L.S.D)

 

 

اسامی عامیانه : Acid ،Tabs،Blotter .

 

شکل ظاهری : ال. اس. دی به اشکال مختلف مانند : قرصهای نقره ای و خاکستری رنگ و قرصهای ریزی باناممیکروداتس Microdots، داتس Dots، پودر سفید رنگ، کپسول، ژلاتین و مایع صاف و روشن یافت می شود. همچنین به صورت کاغذهای مربعی شکل کوچکی یافت می شود که روی آنـهـا طرح و نـقـوش مختلفی است «کاغذ خشک کن». ال.اس.دی خالص گرد بی بـو و تقریباً  بی رنگی است که از یک نوع قارچ استخراج  می گردد.

 

نحوه استعمال : ال. اس. دی معمولاً همراه با الکل و یا آبمیوه خورده می ‌شود. استنشاق، دود کردن، تزریق «از طریق تزریق وریدی به سرعت جذب خون   می گردد»، خوراکی «در این روش معمولاً گرد یا مایع را روی حبه قند می ریزند و می خورند» از دیگر راههای استعمال ال. اس. دی است.

 

اثرات آنی : ال. اس. دی توهم زایی قوی است و در صورت مصرف آن حالت پرواز Tripظـرف مدت یک ساعت ظـــاهر می گردد و 8 تا 12 ساعت اثر آن باقی می مـاند، این در حالی است که فـرد قـادر بـه خـاتمه دادن به این حالت نمی بـاشـد. شایع ترین اثرات ذهنی آن عبارت است از : ادغام حواس در یکدیگر «رنگها شنیده می گردد و صداها دیده می شود»، کاهش اشتهاء، گرگرفتگی، پارانوئید، لرز، تپش قلب، سردرگمی و تنفس سریع سرخوشی، انتقالات سریع از خلقی به خلق دیگر و آگاهی تغییر یافته نسبت به رنگ، اندازه و شکل محرکها. ادراک زمان آنقدر تغییر می کند که ممکن است دقایق ساعت به نظر برسد، حس های عجیب و ناشناخته فراوان را فرد مصرف کننده تجربه می نماید، از جمله احساسات جدایی و از هم گسیختگی بعضی از قسمتهای بدن و اینکه برای فرد رنــگها روشنتر، اصوات جدیدتر و حرکات و زمان کندتر و یا تندتر می گـردد.

 

خطرات : یک حالت پرواز و یا نشئگی حاصل از مصرف ال.اس.دی می تواند خوشایند بـاشد، اما یک حالت بد بسیار وحشت آور خواهد بود. مسـئـله دیـگر حـالتـی اسـت که مجدداً بدون استعمال ال.اس.دی برای فرد بارها و بارها تکرار می شود کهفلش بک نامــیده می شود. همچنین افسردگی، روانپریشی، جنـون، تشـنـج، مـرگ، خود کشی از عواقب مصرف ال. اس. دی به شمار می رود.

 

استفاه پزشکی : در دهه 1950 این دارو بانام Delgsid توسط برخی روانپزشکان برای درمان احساسات سرکوب شده مورد استفاده قرار می گرفت. سازمان سیا CIA نیز آزمایشات خود را در مورد این دارو بر روی انسان به صورت مخفیانه جهت بازپرسی از متهمان انجام داد، تا اینکه در سال 1966 استفاده از این ماده در آمریکا به دلیل پیامدهای بهداشتی و درمانی که در پی داشت ممنوع اعلام شد، درحال حاضر این دارو هیچ گونه استفاده پزشکی ندارد.

 

تحمل دارویی : تحمل دارویی نسبت به ال. اس. دی خیلی سریع و پس از 3 تا 4 روز مصرف مستمر پدید می آید. این نکته‌ حائز اهمیت است که به مرور زمان و با استفاده مکرر از ال. اس. دی این ماده در بدن ایجاد مقاومت دارویی می ‌کند و لذا برای ایجاد احساس اولیه از دوزهای بالاتری می بایست استفاده کرد.

 

مدت اثر : اثرات ال. اس. دی با 50 میکروگرم «هر میکروگرم یک میلیونیک گرم است» ایجاد می شود و 2 ساعت پس از مصرف ظاهر می گردد و معمولاً 8 تا 14 ساعت دوام دارد. تأثیرات روانی 60- 30 دقیقه پس از مصرف ماده شروع می‌شود و حدوداً  12 ساعت باقی می ‌ماند، اوج این تأثیرات حدوداً  5 ساعت پس از مصرف می ‌باشد.

 

تأثیرات : اثرات آگونیستی Agnositiو آنتاگونیستی Antagonistiدر سطح گیرنده‌های سروتونینی از خود نشان می ‌دهد، همچنین موجب افزایش فعالیت در غشاء مغزی و قسمتهای جلوی مغزی می شود. پس از مصرف فرد دچار توهمات زیاد می گردد. تجربیات ناخوشایند شایع به طور غیرقابل کنترلی به تیرگی شعور، واکنش های تجزیه ای و یا تیک حاد(اختلال اضطرابی با علائم تنگی نفس و یا خفگی، لرزش، تعریق و . . .  ) منجر می شود، سبب اختلال حواس می شود و فرد بوی مخصوصی را حس می نماید، جسم خود را در حال تجزیه شدن می پندارد، بی اختیار و بی اراده خنده و یا گریه های متناوب سر می دهد، نسبت به نور حساسیت شدید نشان می دهد و رنگها را الوانتر از قبل می بیند. گاهی دست و پاهای خود را ساعتها بی حرکت و به یک حالت نگه می دارد و یا به یک نقطه خیره می شود.

 

همچنین تغییرات رفتاری یا روانی آن شامل : «اضطراب، واکنش پانیک، ترس از دیوانگی، افسردگی، افکار پارانوئید، اختلال قضاوت، رفتارهای خودآزارانه و حتی خودکشی»، اختلال ادراکی آن شامل : «مسخ شخصیت و واقعیت، توهم، خطای حسی، حس آمیزی به صورت در آمیختن ادراکات شنیدن رنگها و دیدن صداها»، تحریک سیستم اتونوم آن شامل : «لرزش، تعریق، تاکی کاردی، اختلال تعادل» در فرد دیده می شود.

 

مصرف بیش از اندازه : مصرف بیش از اندازه ال. اس. دی سبب میدریاز, افزایش فشار خون خفیف، تپش قلب (تاکی کاردی) و ندرتاً افزایش دمای بدن(هیپرترمی‌) می شود و از نظر رفتاری استعمال کننده ممکن است درونگرا و یا مضطرب شود.

 

ترک : اضطراب، واکنش پانیک، ترس از دیوانگی، افسردگی، افکار پارانوئید، اختلال قضاوت، رفتارهای خود آزارانه و حتی خودکشی پس از قطع یا ترک مصرف ال. اس. دی به وجود می آید.

 

ال . اس . دی چیست ؟ ال. اس. دی اولین بار در سال 1938 توسط شیمیدان سوئیسی بانام دکتر ‌هافمن ساخته شد، اما خواص آن در سال 1943 زمانیکه به صورت اتفاقی توسط دکتر‌ هافمن مصرف شد مشخص گردید. این ماده در دهه 1960 شهرت خاصی پیدا نمود. اجزاء شگفت انگیزی در نوعی از قارچ ها می توانند موجب ایجاد سرخوشی و لذت شوند. ال. اس. دی از نوعی قارچ تهیه می شود که محلول در آب بوده، بی رنگ و  بی بو است. قارچ های روانگردان مانند گونه های Psilocybe و Amanatia mussaria روی سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارند. تیکل آناستوس در دانشگاه ری کین در استرالیا، قارچ سیلوسایدین را که در نواحی اطراف استرالیا یافت می شود، مورد مطالعه قرار داد. وی نمونه های قارچ را در متانول قرار داد تا مواد الکلی استخراج کند. سپس به کمک کروم این مواد را از یکدیگر جدا کرد و به آنها پتاسیم و پرمنگنات افزود. ویژگی های توهم زایی گونه های Psilocybe و Panaeolus  به علت وجود مواد سیلوسین و سیلوسیبین می باشد. این قارچ مواد سیلوسین به وجود می آورد. اجزاء تأثیرگذار در روان که در این نوع از قارچ موجود است حدود دو و یا سه برابر حساستر از موادی است که در حال حاضر رایج هستند. اگر قارچی مواد توهم زا داشته باشد، سیلوسین موجود در آن و برخورد این عناصر در آن باعث آزاد شدن نوری از سطح آن خواهد شد. این قارچ شگفت انگیز نسبتاً مقدار زیادی سیلوسایبین و همچنین مقداری «سیلوسین» دارد که پس از مصرف توسط افراد، موجب ایجاد توهم در آنها می شود. سیلوسایبین، در فعل و انفعالات شیمیایی بدن تبدیل به سیلوسین می شود.

 

ال. اس. دی یا 5 – HT  هیدروسکی ترینوفان که معمولاً با علامت اختصاری LSD شناخته می شود، لیزرژیک اسید دی‌اتیل‌آمید می باشد که مخفف Lysergic  Acid  Diethylamid است و نخستین دارویی است که در گروه توهم زاها قرار می گیرد. ال. اس. دی سبب ایجاد اختلال در خلق و خوی فرد می‌شود، شناخت زمان و مکان را مختل، فرد را دچار خوشی بی‌جا، خودستایی، احساس سبکی و بی‌وزنی، هذیان وافسردگی می‌کند و ممکن است مصرف کننده را به خودکشی و آدم‌کشی بکشاند. با مصرف ال.اس.دی به فرد مصرف کننده توهم هایبینایی و شنوایی دست می‌دهد و اشباح خیالی جای خاصی در ذهن فرد مصرف کننده باز می‌کنند.

 

وابستگی جسمی و روانی  : استفاده از ال.اس. دی سبب ایجاد وابستگی جسمی و روانی می شود.

 

عوارض ناشی از مصرف :  از جمله عوارض ناشی از مصرف ال. اس. دی می توان به : (اختلالات روانی شدید و دیرپا «اضطراب و سایکوز»، فلش بک، علائم پارانویای «احساس تعقیب شدن، پائیده شدن یا در معرض گزند و آسیب بودن» وضعی شبیه به آنچه در اسکیزوفرنی یافته می شود، هیجانات در سلسله اعصاب مرکزی، تغییرات حالت خوشی بیش از اندازه «افوریا»، اختلال در درک حواس خصوصاً حس بصری، حساسیت بیش از حد در مورد صداها و افسردگی شدیدی که گاهی منجر به خودکشی می شود، اشاره کرد. ال.اس.دی سبب تغییرات فیزیولوژیکی مانند : افزایش و نوسان فشار خون، افزایش ضربان قلب، افزایش قندخون، خواب آلودگی، اتساع مردمک چشم، کاهش حرارت بدن توأم با حالات لرز و احساس سرما، دل آشوبی، گیجی، سردرد و تکانهای غیرارادی و خفیف دستها می گردد.

 

علائم مسمومیت : این علائم عبارتند از : «پرخاشگری (مانیاک)، تهاجم، رفتار غیرعاقلانه، تشنج، حساسیت شنوایی، سستی، ناهماهنگی حرکتی، تعریق، تب، نارسایی کلیه، کاهش بزاق دهان، بهت زدگی با چشمهای باز، اختلال  هذیانی- خلقی، اختلال در حواس پنج گانه، ترس و جنون».

 

 

فن سیکلیدین (PSP)

 

 

اسامی عامیانه :  AngelDust،Hogcrestal ،Zoot  ،.

/ 2 نظر / 818 بازدید
فرزاد

ممنون از پست ارزشمندت استفاده کردم [ گل]

فرزاد

ممنون از پست ارزشمندت استفاده کردم [ گل]