بولیمیانرروز

 

مقدمه

پرخوری یا بولیمیانرروز عصبی از اختلالات رفتاری مربوط به غذا خوردن است که طی آن فرد تناوباً 2 دوره پرخوری و را طی می کند. در دورة پرخوری فرد به طرز افراط گونه مقادیر بسیار زیادی غذا می خورد. پس از آن احساس شیمیایی از این پرخوری به وی دست می دهد و وارد فاز دوم یعنی جبران پرخوری می شود.

در این مرحله با تحریک حلق خود با انگشت استفراغ    می کند و یا از داروهای مسهل استفاده می کند و یا به شدت ورزش می کند. گاهی هم رژیم های سختی می گیرد، اما پس از چندی مجدداً، فاز پرخوری شروع می شود و به دنبال آن فاز جبران این چرخه مرتباً تکرار می شود.

این اختلال در دختران و زنان به خصوص بعد از 18 سالگی شایع است. عوارض جسمی و روانی ناشی از آن ایجاب میکند که علل و علائم آن را بشناسیم تا در صورت بروز در خود و اطرافیان بتوانیم برای رفع آن اقدام کنیم.

علل مربوط به پرخوری عصبی را نمی توان محدود به یک موضوع نمود اما به طور کلی می توان گفت بیبشتر در افرادی بروز می کند که اعتماد به نفسشان پائین است و از قاطعیت لازم در کارها برخوردار نیستند.  بروز این اختلال احتمالاً می تواند بعد از یک بحران عاطفی مثل برهم خوردن نامزدی و . . . در افراد مشاهده می شود.

افراد مبتلا به پرخوری عصبی از نادرست بودن رفتار خود چه در مرحله پرخوری و چه در مرحله جبران آگاه هستند، در نتیجه معمولاً این رفتارها را در حضور جمع انجام نمی دهند و پنهان       می کنند. این علائم معمولاً در پی بحران های عاطفی و عصبی مانند ناراحتی،  خشم و عصبانیت و . . . تشدید می شود.

بیماری پرخوری عصبی نوعی بیماری روانی تغذیه ای است که میزان ابتلاء به ان در زنان نسبت به مردان 10 به 1 است. اکثر مبتلایان به آن زنانی بین سن 18 تا 34 سال می باشد.

آمار و ارقام کشورهای اروپائی نشان می دهد 18 تا 20 درصد دختران دچار این اختلال می باشند. برای افرادی که دارای چنین اختلالی هستند برخوردار نبودن از محبت خانوادگی، تضاد موجود در خانواده ها و نیز وجود برخوردهای نامناسب با آنها می تواند زمینه ساز پرخوری عصبی در این افراد باشد، البته در سابقة برخی از افراد مبتلاء به پرخوری عصبی استفاده ار رژیم های نامناسب کاهش وزن نیز ذکر می شود.

اما از برجسته ترین دلایل، می توان به دلایل فرهگی و اجتماعی اشاره کرد که داشتن وزنی متعادل و فرم بدنی مناسب از مهمترین عامل دامن زدن به این اختلال محسوب می شود.

از علائم روانی و جسمانی

افسردگی، ضعف اعتماد به نفس، اشتهای بسیار زیاد به غذا حتی در مواقع سیری، احساس ضعف و بی حالی شدید، فرو رفتن گونه ها و لرزش فک، خشکی پوست دست و پا و افتادن دندان ها که همگی ناشی از کمبود شدید ویتامین و مواد معدنی است.

پرخوری عصبی Bulima Nervose «بولیمیا»

پرخوری عصبی یا به عبارتی پرخوری و متعاقب آن استفراغ عامرانه، نوعی اختلال در خوردن غذا است که اخیراً شناسائی شده است. هر چند این علائم ممکن است قسمتی از علائم بی اشتهایی عصبی نیز باشد ولی هم بدون عارضه می تواند بروز کند.

به طور کلی برای قائل شدن فرق بین این دو می توان گفت که پرخوری عصبی عبارتست از:

-         پرخوری و متعاقب آن برگردان است بدون گرسنگی و امتناع از خوردن

-         پرخوری و استفراغ همراه با گرسنگی داوطلبانه

-         حرص خوردن یا خوردن مقدار بسیار غیرمعمول غذا

علائم پرخوری عصبی:

افراد مبتلاء به پرخوری عصبی معمولاً وزنی نزدیک به طبیعی دارند و به طور معمول پرخوری و استفراغ می کنند.

بر اساس تعریف انجمن روانکاوان امریکا (APA) علائم بیماری موارد زیر را در بر می گیرد:

-         بروز مکرر موارد پرخوری شدید با سرعت زیاد طی زمانی حدود 2 ساعت

-         حداقل 3 مورد از موارد زیر:                

الف. در دوران پرخوری غذاهای پرکالری که خوردن آنها بسیار راحت است خورده میشود.

ب. خوردن غذا دردوران پرخوری به صورتی زننده

ج. جلسات پرخوری با دل درد و یا استفراغ عامدانه و خود انگیخته پایان می یابد.

د. کوشش های مکرر برای کاهش وزن از طریق رژیم های بسیار سخت، استفراغ عامدانه یا داروهای مسهل

ﻫ . تغییرات مکرر وزن به میزان 4 و 5 کیلو طی دوران های پرخوری و رژیم

-         آگاهی فرد به اینکه الگوی غذایی وی غیرطبیعی است و وحشت از ناتوانی متوقف ساختن آن

-         روحیة افسرده و افکار خودآزار پس از هر جلسة پرخوری

رفتارهای غذائی:

-         خوردن – برگرداندن

-         اوایل عامدانه بعد از مدتی خودکار

-         استفاده از مسهل

عوارض جسمانی بیماری:

در نتیجه رفتارهای ناشی از (BN) عوارض جسمانی زیر ممکن است در فرد مبتلاء مشاهده شود:

-         آسیب به دندان ها

-         سوزش گلو

-         التهاب مری و احتمالاً مجرای تنفسی

-         تورم بزاقی

-         خونریزی متعدد از مجرای گوارش به دلیل استفاده مکرر از مسهل

-         در صورت شدید بودن در پی استفراغ های مکرر احتمال پاره شدن معده وجود دارد.

درمان پرخوری عصبی:

از آنجایی که ابتلاء به پرخوری عصبی نوعی اعتیاد محسوب می شود و ضرر فراوان برای بدن دارد. لذا اقدام جهت درمان امری ضروری محسوب می شود.

روان درمانی، بازآموزی تغذیه ای در مورد رژیم صحیح، مراجعه به یک روانشناس مجرب برای تغییر عادات غلط به درست، درمان اختلالات گوارشی برای درمان مشکلات ناشی از استفراغ عمدی و متعادل کردن فعالیت بدنی.  همچنین همکاری همه جانبه خانواده و دوستان موجب تسریع روند این اختلال می شود.

/ 0 نظر / 36 بازدید