آمفیتامین ها (AMPHETAMINES)

*SOCIAL WORK*

 

MEDIC&COMMUNITYCOUNSELOR*

 

مددکار اجتماعی( پزشک و مشاور اجتماع)

 

 

"چراغ من روشنی بخش زندگی دیگران است"

 

این سایت راتقدیم می کنم به دستهای مهربان وقلبهای پرتپش مددکاران اجتماعی که با حضورسبزشان مرحمی هستند بر روی زخم های اجتماع . . .

 

مدیریت وبلاگ: شیوا مرادی

 

کارشناس مددکاری اجتماعی

 

"هرحرفه ای شغل است، ولی هرشغلی حرفه نیست"

 

 

 

آمفیتامین ها  (AMPHETAMINES)

 

 

اسامی عامیانه : Speed ،Whizz ،Meth  ،Crank، Glass ،Chalk ،Uppers ،Fast .crystal،Pep pills، Bennies

 

شکل ظاهری : آمفتامین ها به صورت گرد سفید رنگ و یا خاکستری رنگ، کپسول و قرص دیده می شوند. بـرای آنکه آمفیتامین قابل دود کردن گردد آن را کریستالیزه می کنند که در این صورت به آن یخ یا شیشه Speed می گویند.

 

نحوه استعمال : آمفتامین به صورت استنشاق، دود کردن «طریقه ی مصرف این ماده تقریباً مشابه هروئین و بازرورق است»، تزریق (به تزریق وریدی موادمخدرMainlining و به تزریق زیر پوست و عضلات Skin Popping  می گویند) و یا حل کردن در درون مایعات مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف خوراکی آمفتامین سبب ازدیاد حساسیت و هوشیاری نسبت به محرکهای طبیعی، تقویت حالت بیداری، احساس شادابی و سلامت غیرطبیعی، کاهش در احساس ضعف و خستگی و همچنین رفع بی حوصلگی می گردد. تزریق داخل سیاهرگی آمفتامین ها به ویژه در مورد مصرف «متدرین» سبب می شود که فرد مصرف کننده بلافاصله پس از مصرف یک حالت خوشی شدید حس کند و تا زمانی که اثر آن در بدن باقی باشد فرد احساس یک نوع انرژی کاذب می کند که با از بین رفتن اثرات دارویی آمفتامین ها و یا عدم مصرف دوباره، فرد با خستگی شدید بدنی مواجه خواهد شد.تزریق آمفتامین در رگ به صورت آنی تولید فلش بک (FLASH-BACk فلش بک عکس العملی است که ناگهانی، زنده و عمیق که ارگانیسم نسبت به ورود ماده نشان می دهد. این حالت که حداکثر در حدود 10 ثانیه طول می کشد برای معتاد همیشه عالی است) می نماید و بیشتر در دو ناحیه سطح صورت و فرورفتگی معده، به صورت احساس فشار و ایجاد حرارت در مدت کوتاهی ظاهر می شود و اثرات شدیدی بر جای می گذارد.

 

اثرات آنی : اعتماد به نفس بالا، هیجان زدگی، افزایش هوشیاری، پرانرژی بودن، بیخوابی، اختلال در بینایی و شنوایی، خستگی، کاهش اشتهاء و عصبانیت از اثرات آنی مصرف آمفتامین هاست. مصرف مداوم آمفتامین سبب بروز حالتهای پسیکوتیکی می گردد، که با قطع ماده خود به خود از بین می رود.

 

خطرات : مغز بر اثر مصرف این مواد (مواد، ترکیبات شیمیایی مختلفی هستند که باعث تغییر کارکرد مغز می شوند. مواد شامل همه ترکیباتی است که باعث تغییر کارکرد مغز به صورت هیجان، افسردگی، رفتار نابهنجار و عصبانیت یا اختلال در قضاوت و شعور شود) نمی تواند سیستم تعادلی بدن را کنترل کند و به همین دلیل فشار به قلب، کلیه ها، طهال و دیگر اعضای بدن می آید و به دلیل فعالیت زیاد سبب خونریزی و در نهایت مرگ فرد مصرف کننده می شود. ممکن است قلب آنقدر تند کار کند که مغز نتواند آن را کنترل کند. هیجان شدید، احساس انرژی و گرما، سرخوشی، تمایل به فعالیت زیاد، بیخوابی و در برخی موارد توهم، هذیان و اختلال در درک پس از مصرف مواد آمفتامین مشهود است و بر اثر مصرف زیاد این مواد بی مبالاتی جنسی در افراد دیده می شود. آمادگی برای بیماری HIV و هپاتیت بخصوص از نوع C از عوارض و خطرات جسمانی مصرف مواد تهییج کننده است.

 

استفاده پزشکی : این گروه از داروها از سالهای 1930 مورد استفاده طبی و پزشکی قرار می گرفته است و امروزه علم پزشکی مصرف آمفتامین ها را فقط برای مواردی مانند : کم کردن اشتهاء برای مدتی کوتاه، برخی از اختلالات و نارسائیهای رفتاری در کودکان پرتحرک، نارکوپسی چاقی، درمان اختلالات عصب شناختی خاص و رفتاری و در برخی موارد افسردگی «ناراحتیهای ناشی از افسردگی خفیف»، کسالت و ضعف ناشی از سرماخوردگی و نیز به منظور افزایش بازدهی فعالیت بدن به عنوان نوعی درمان، مفید می داند و از آن استفاده می نمایند. آمفتامین از جمله داروهای دوپینگی است، افرادی که از آمفتامین ها جهت لاغر شدن استفاده می نمایند به مجرد قطع ماده مجدداً چاق می شوند.

 

تحمل دارویی (تحمل Tolerance شرایطی است که در آن مقدار یکسانی از دارو به تدریج بی اثر می شوند و به طور پیشرونده ای برای اطمینان از اثر مطلوب، نیاز به مقادیر بیشتری احساس می شود. تحمل افزایش تدریجی مقدار ماده مصرفی لازم، برای دستیابی به علائم مصرف آن ماده (Intoxication). همچنین اثر برخی از مواد مخدر در نتیجه تکرار استعمال مقدار ثابتی از آن رو به تنزل می رود، به عبارت دیگر مقدار ثابتی از ماده پس از مدتی اثر اولیه را تولید نکرده و باید افزایش داده شود. نیاز به افزایش میزان دز مصرفی به منظور ایجاد حس نشئگی، پیدایش علائم ترک در صورت عدم مصرف یا کاهش مقدار مصرف است) : مصرف آمفتامین با ایجاد پدیده تحمل همراه است. ایجاد وابستگی روانی سبب می شود که  افراد مصرف کننده با استفاده مکرر از آمفتامین به آنها عادت نمایند.

 

مدت اثر Duration : اثر آمفتامین 3 الی 4 ساعت پس از مصرف ظاهر می گردد. آثار مصرف آمفتامین ها معمولاً 1 تا 2 روز طول می کشد.

 

تأثیرات : از جمله تأثیرات آمفتامین ها می توان به هذیان گویی های شدید، ضایعات مغزی، گشادی مردمک، کم شدن تعداد گلبولهای سفید خون، سستی در انجام کارها، فشار خون بالا، تب و لرز، انفارکتوس مغزی، اختلال عصبی، هیجان بیش از اندازه، دردهای شکمی، خشکی دهان، افزایش ضربان قلب و تنفس، اختلال در دید، اپی لپسی گراندمال، سردرد و سرگیجه، گشاد شدن مجاری تنفسی و اغماء اشاره کرد. همچنین از جمله تغییرات رفتاری یا روانیمی توان به : «سرخوشی، اضطراب و بیقراری، عصبانیت، اختلال قضاوت»، تاکیکاردی، اتساع مردمک چشم، تهوع و استفراغ، اختلال عملکرد شغلی و اجتماعی و در نهایت به مرگ ناگهانی و سکته قلبی اشاره کرد. اختلالات روانی که بر اثر مصرف مواد مهیج به وجود می آید نظیر توهم و هذیان ممکن است بر اثر نرسیدن گلوکز و اکسیژن کافی به سلولهای مغزی سبب تخریب سلولها شده و دائمی و پایدار شود. آمفتامین ها در کوتاه مدت سبب ایجاد احساس اضطراب، افسردگی (افسردگی Depression نشانگر یک حالت غمگینی، دلتنگی، بی تحرکی و آشفتگی ادراک است و فرد افسرده مدتها در گوشه ای بی حرکت می نشیند؛ حالتی مغموم و نگاهی بیروح دارد و به نقطه ای خیره می شود و به پرسشها غالباً نامفهوم جواب می دهد. حالت افسردگی اغلب با  ایده های هذیان خصوصاً با احساس بی اعتمادی به خود، عدم اعتماد به نفس، ناتوانی، آسیب نفی و انکار همراه است) و خستگی می شوند و در دراز مدت سبب توهم، وحشتزدگی، کـاهش وزن، آسیب به مغز و حافظه، تشنج و مرگ می گردند. اثر اصلی و اساسی  آمفتامین تحریک سلسله اعصاب مرکزی و قسمتهای سیستم اعصاب خودکار است.

 

مصرف بیش از اندازه Overdose: استفاده مداوم و مکرر از آمفتامین‌ موجب بی‌اشتهائی، کاهش وزن، تندی ضربان قلب و تنفس، لرزش، افزایشتحریک ‌پذیری، بیخوابی و روانپریشی در فرد مصرف کننده می شود، مغز Brain بر اثر مصرف اینمواد نمی تواند سیستم تعادلی بدن را کنترل کند و به همین دلیل فشار بهقلب، کلیه ها، طهال و دیگر اعضای بدن می آید و به دلیل فعالیت زیاد سبب خونریزی و در نهایت مرگ میشود. مقادیر زیاد آمفتامین بر دستگاههای عصبی مرکزی و قلبی و عروقی اثرات مهمی بر جای گذاشته و منجر به سردرد، گیجی، بیقراری، بیم و سردرگمی، تپش قلب و کاهش فشارخون می گردد.

 

ترک(ترک Withdrawal عبارت است از تغییر رفتار ناسازگارانه با همانندیهای فیزیولوژیکی و شناختی و هنگامی رخ می دهد که تراکم مواد در خون یا بافت فردی که به مدت طولانی و مقدار زیادی از ماده را مصرف کرده است کاهش یابد، که علائم ناراحت کننده ای دارد که بر اثر قطع یا کاهش ماده مصرفی پدید می آید. نشانگان هر روانگردان معین به دنبال قطع یا کاهش مصرف آن پدید می آید.): در ترک ماده آمفتامین علائمی دیده می شود که ترک در روز دوم تا چهارم بعد از قطع ماده به اوج خود رسیده و در طول یک هفته فروکش می کند. این علائم عبارتند از : «خستگی و افسردگی، اظطراب و بیقراری، دیدن خوابهای ناخوشایند، افزایش اشتهاء و تهییج یا کندی روانی- حرکتی». 

 

آمفتامین چیست ؟ آمفتامین ها گروهی از داروها هستند که از نظر ساختمانی با ناقل های عصبی نوراپی نفرین، اپی نفرین و دوپامین مربوط هستند و بانام داروهای مقلد سمپاتیک یا محرک سیستم عصبی مرکزی معروفند.آمفیتامیندارویی است که به عنوان محرکروانی شناخته شده است و سبب بی‌اشتهائی فرد می‌شود و اغلب برای بهبود کارآیی، کاهش خواب و ایجاد سرخوشی مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً ورزشکاران، دانشجویان و رانندگان مسافتهای طولانی از این مواد استفاده می کنند.بـرای آن که آمفیتامین قابل دود کردن گردد آن را کریستالیزه می کنند که در این صورت به آن یخ یا شیشهمی گویند. کریستال یا شیشه ماده‌ای شدیداً اعتیادآور است و به شکل پودری سفید رنگ به صورت بلور و بسیار گران قیمت است، بدون بوست و مزه ای تلخ دارد و به راحتی در نوشابه‌های الکلی و غیرالکلی حل می ‌شود. شیشه یا کریستال، اسپید، فرشته، اسید و قرصهای LSD از دسته مت آمفتامین و تهییج کننده هستند. "این مواد فعالیت سیستم عصبی- حرکتی را بسیار زیاد کرده، اشتهاء و خواب را کاهش و هیجان را افزایش می دهند. شیشه انرژی زاست و مصرف آن تمایلات جنسی را افزایش می دهد، بیشتر افراد پس از مصرف این ماده دچار توهم می شوند. این ماده تأثیرات خطرناکی بر سلامتی انسان دارد. اُفت حافظه، پرخاشگری و تهاجم، رفتارهای جنون‌آمیز و آسیب‌های قلبی و مغزی از عوارض مصرف آن است. با مصرف این ماده حالاتی مثل هیجان ‌زدگی، تکلم سریع و تند، کاهش خواب و اشتهاء و افزایش فعالیت فیزیکی به وجود می ‌آید.

 

وابستگی جسمی و روانی(وابستگی سندروم بالینی با تظاهرات رفتاری، شناختی و فیزیولوژیک است که باعث می شود فرد مصرف مواد را به رفتارهای دیگر ترجیح دهد. برخی از مواد مخدر اعتیاد روانی ایجاد می کنند و برخی دیگر سبب اعتیاد جسمی و روانی توأم می گردند. اعتیاد روانی به صورتی است که فرد به ماده مخدر میل دائمی دارد و این میل به مرور افزایش می یابد تا حدی که شخص بدون آن قادر به گذراندن زندگی نمی باشد. هر ماده ای که پس از مدتی استعمال، ترک یا قطع آن موجب بروز علائم جسمی شود وابستگی جسمی است. وابستگی جسمی یا روانی به یک داروی مخدر پس از مصرف مکرر به صورت نیاز جسمی یا روانی در می آ ید.) : استفاده از آمفتامین ها سبب ایجاد وابستگی جسمی و نیاز فیزیولوژیکی نسبت به ازدیاد تدریجی مقدار مصرف نمی گردد، با این حال ایجاد وابستگی روانی سبب می شود که افراد مصرف کننده  به استفاده مکرر از آمفتامین عادت نمایند، اصولاً جنبه وابستگی روانی آن بیشتر حائز اهمیت است و به سرعت ظاهر می گردد.

 

عوارض ناشی از مصرف :  یکی از عوارض مخرب مصرف آمفتامین ها عارضه روانی ناشی از مصرف آمفتامین «پسکوز آمفتامین Amphetamine  Psychosis » که در نتیجه مصرف خوراکی آن به صورت مزمن به وجود می آید، و همچنین تزریق داخل سیاهرگی آن سبب می شود که چنین اختلالی در کوتاه مدت مشاهده گردد. به علت امکان وجود توهمات بینایی و شنوایی و ترس، عدم اطمینان فرد نسبت به دیگران افزایش می یابد که در نتیجه می تواند سبب تشدید واکنشهای دفاعی به منظور مقابله با تهدیدات خیالی گردد. از جمله عوارض

/ 4 نظر / 321 بازدید
فراز

با عرض سلام وخسته نباشی خدمت شما خانم شیوا مرادی سوالی که از شما دارم این بود که بنده جوانی بیست ساله بوکسور ملی پوش هستم و بارها از داروی آمفتامین (قرص)مصرف کردم اما هیچ گونه اعتیادی پیدا نکردم و بسیار کمک زیادی به من در میادین ورزشی کرده خواستم در این مورد من رو راهنمایی کنید ممنون میشم با تشکر

عمو جابر

سلام و درود بر شما متشکرم از اطلاعات جالبی که در اختیار ما قرار دادین موفق و سربلند باشید[گل]

ف ر دی(مورچه سیاه)

سرکار خانم مرادی سلام من دانشجوی مهندسی نفت هستم. اما علاقه زیادی به دارو سازی و مکانیزم عملکرد داروها دارم... موش ازمایشگاهی ندارم و کنجکاوم با اینکه می دونستم به چه قیمتی تموم میشه شخصا انواع مواد مخدر و دارو های زیادی رو به صورت تکی و ترکیبی تجربه و استفاده و سو’ استفاده کردم. امروز با جرات می تونم بگم به هیچکدوم اعتیاد ندارم. امشب با خوندن نوشته شما احساس کردم به طور جدی در مورد خانواده آمفتامین ها تحقیق نکردم (نسبت به مورفین ها و خانواده پام.) و خیلی مشتاقم آمفتامین ها رو به شکل های مختلف مصرف کنم. اگر اطلاعاتی در مورد تاثیر آمفتامن ها به روش های مختلف دارید خوشحال میشم به من بدید شاید بتونم چند سال بیشتر زندگی کنم....

محبوبه

خانم شیوا نظری از اطلاعات شیوا وجامع شما ممنون و همینطور از صفحه زیبای سایت و قلم خوبش